Jakie talerze wybrać do świątecznej zastawy? Doradzamy, jak elegancko nakryć stół na Wigilię
Każdy, kto choć raz organizował wigilijną kolację, wie, że na kilka godzin przed rozpoczęciem stół wigilijny przypomina czasem pole bitwy. Kto gdzie usiądzie? Jakie talerze wybrać? Czy kawę podać w świątecznych kubkach, czy w filiżankach? Jak prawidłowo ułożyć sztućce? Przybywamy z pomocą – oto nasz mały przewodnik, jak elegancko nakryć stół na Wigilię i nie zwariować 😉
Zastawa świąteczna – elementy, które powinny znaleźć się na Twoim stole
Zanim nadejdzie wigilijny wieczór, koniecznie sprawdź, czy masz:
- odpowiednią liczbę talerzy obiadowych, w tym talerz dla Niespodziewanego Gościa;
- odpowiednią liczbę głębokich talerzy lub bulionówek, barszczówek albo innych misek na zupę;
- odpowiednią liczbę talerzy deserowych;
- komplet sztućców dla każdego z Gości (w wersji podstawowej: nóż, nóż do ryb, widelec, łyżka do zupy, łyżeczka do herbaty, widelec do ryb lub po prostu drugi widelec, widelczyk do deserów);
- szklanki lub kieliszki na wodę;
- filiżanki świąteczne lub kubki świąteczne do kawy i herbaty;
- dzbanek do kawy i herbaty;
- dzbanek do kompotu z suszu;
- półmiski i misy na sałatki i inne potrawy;
- wazę do zupy (lub wazy, jeśli poza barszczem podasz na przykład zupę grzybową);
- patery do ciast;
- cukierniczka.
Świąteczną zastawę możesz uzupełnić o solniczkę, pieprzniczkę, talerz lub koszyk na pieczywo i ceramiczne ozdoby, np. świąteczne figurki, świeczniki.
W Polsce w Wigilię tradycyjnie nie podaje się alkoholu, ale nie jest on tak naprawdę zakazany. Jeśli chcesz przygotować świąteczny poncz lub poczęstować Gości winem, nie zapomnij o przygotowaniu odpowiedniego szkła.
Do zastawy stołowej należą jeszcze talerze serwisowe (podtalerze), pełniące funkcję podstawki, na którą kładzie się pozostałe talerze. Jeśli nimi dysponujesz, użyj ich! Pomogą Ci ocalić obrus przed niejedną plamą. Jeśli jednak ich nie posiadasz, nic straconego. Spotkania wigilijne to czas spędzany w rodzinnym gronie na rozmowach. Nikt nie powinien sprawdzać, czy na pewno trzymasz się stołowego savoir-vivre’u.
>>>Przeczytaj też o tym Jak pięknie udekorować stół wigilijny
Czy świąteczna zastawa stołowa powinna być nieskazitelnie biała?
Nie ma takiej konieczności! Możesz postawić na wigilijnym stole zastawę w dowolnym ulubionym kolorze i kształcie, tylko wcześniej upewnij się, że jest kompletna.
Czy talerze świąteczne zawsze powinny mieć świąteczne wzory?
Serwis świąteczny w urokliwy wzór z Mikołajem lub choinką cieszy oko, ale przez resztę roku często stoi nieużywany i nieprzydatny. Aby jednak odpowiednio zaakcentować świąteczny nastrój przy pomocy zastawy, wybierz kubki świąteczne lub filiżanki świąteczne z motywem śnieżynki. Możesz ich używać śmiało przez całą zimę, nie tylko od święta!
Jak ułożyć talerze na Wigilię, by uniknąć chaosu przy serwowaniu?
Wróćmy do stołu. Układ talerzy ma ogromne znaczenie nie tylko estetyczne, ale również praktyczne – ułatwia podawanie potraw i zapobiega zamieszaniu. Oto kilka podstawowych zasad, które warto zapamiętać:
- Talerze ustawiamy w odstępie ok. 1-2 cm od krawędzi stołu, w rozsądnych (60-70 cm od siebie). Im więcej „luzu” zostawisz Gościom, tym bardziej będą Ci za to wdzięczni!
- Talerze kładziemy na sobie od największego do najmniejszego, zgodnie z kolejnością serwowanych dań. Na dole więc powinien znaleźć się największy talerz płaski, na górze zaś – talerz do przekąsek, na którym najczęściej spożywa się ryby i talerz głęboki.
- Jeśli masz na stole sporo miejsca, możesz ustawić dodatkowy talerzyk na pieczywo na lewo od głównego nakrycia.
Po zjedzeniu zupy gospodarz zabiera głębokie talerze (lub barszczówki itp.) i Goście mogą zjeść potrawy rybne lub wybrane dania na talerzu przekąskowym. Gdy talerze przekąskowe zostaną zabrane, na stole pozostają tylko talerze obiadowe. Talerzyki deserowe podaje się dopiero po zebraniu całego serwisu użytego do dania głównego.
Jak ułożyć sztućce na Wigilię, aby się w nich nie pogubić?
Układanie sztućców bywa wyzwaniem, zwłaszcza gdy podajemy kilka dań. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Kolejność sztućców – sztućce powinny być używane od zewnątrz do środka, w miarę jak podawane są kolejne potrawy. Najbliżej talerza umieszczamy te, których będziemy używać do dania głównego.
- Z prawej strony kładziemy noże skierowane ostrzem do talerza oraz łyżki.
- Po lewej kładziemy widelce, zębami do góry.
- Sztućce deserowe – łyżeczka, a poniżej widelec, powinny znaleźć się nad talerzem. Ich trzonki należy skierować w przeciwne względem siebie strony – trzonek łyżeczki w prawo, a widelczyka – w lewo.
W czym podać gorące napoje podczas Wigilii?
Podawanie gorących napojów to kolejny element, który często budzi wątpliwości. Możesz postawić na stole dzbanek z kawą i dzbanek z herbatą, a goście sami się częstują. Możesz też każdemu Gościowi osobno zaparzyć jego ulubioną kawę lub herbatę i podać je do stołu.
- W wersji „samoobsługowej” filiżanki podkreślą uroczysty charakter spotkania.
- W wersji „herbata do stołu” o wiele lepiej sprawdzą się kubki świąteczne.
- W wersji „kawa do stołu” najlepszym wyborem będą filiżanki świąteczne.
Co wybrać zamiast klasycznej białej porcelany w wigilijny wieczór?
Biały serwis świąteczny na stole to nieśmiertelna klasyka, ale świąteczne trendy coraz częściej bazują na kolorach. Możesz więc śmiało sięgnąć po:
- kolorową ceramikę – talerze obiadowe w odcieniach delikatnego brązu, zieleni, czerwieni lub granatu, które wprowadzą świąteczny klimat, zachowując przy tym elegancję;
- złote i srebrne akcenty – delikatne złote lub srebrne zdobienia na zastawie;
- rustykalne dodatki – talerze ceramiczne o nieregularnych kształtach, które pięknie skomponują się z naturalnymi dekoracjami z drewna i lnu oraz inne ozdoby ceramiczne w postaci aniołów lub świątecznych figurek.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci wygrać wigilijną „bitwę stołową” i wieczór zakończy się pełnym sukcesem. Życzymy Ci spokoju ducha, radości i cudownie spędzonych chwil w rodzinnym gronie!
Autorka wpisu:
Edyta Kasprowska-Pagacz
Artystka, ceramiczka, twórczyni rękodzieła, projektantka ceramiki.
Wraz z mężem prowadzi Pracownię Ceramiki Artystycznej Gajaarte.