Skąd pochodzi styl shabby chic?
Styl shabby chic to stosunkowo młody trend, rozpowszechniony w latach 90 XX wieku. Za jego główną popularyzatorkę uznaje się Rachel Ashwell – brytyjską designerkę i autorkę wielu książek opisujących styl shabby chic. W 1989 otworzyła w Santa Monica w USA swój pierwszy sklep z meblami, dekoracjami i dodatkami właśnie w stylu schaby chic.
Jest to styl romantyczny, styl kobiecy, nadający wnętrzom wyjątkowy charakter. Cechuje się połączeniem delikatnych, pastelowych odcieni ze starymi przedmiotami. Jak wyglądają mieszkania w stylu shabby chic i jaka ceramika będzie do nich pasować? Przyjrzyjcie się razem z nami.
Stylistyka ta pochodzi od zamiłowania do wiejskich, sielskich klimatów, starych mebli, wysłużonych blatów… Wszystko to, co pozwoli ci się poczuć jak na wakacjach w uroczym domku dziadków. Chcesz się tak czuć na co dzień? W takim razie styl shabby chic jest dla ciebie!
Kolorystyka shabby chic
Jak wspomnieliśmy, kolorystyka tutaj będzie stonowana, pastelowa, bez krzykliwych akcentów. Doskonale pasują wszelkie złamane biele, beże, wypłowiałe szarości i błękity, pastelowy róż, ale też ziemiste odcienie w jasnych tonacjach - zaczerpnięte prosto od Matki Natury.
Jak wyglądają i jak samemu zrobić meble w stylu schaby chic?
Opisując na czym polega styl shabby chic użyjemy takich określeń jak - przetarcia, oznaki starzenia, kontrolowane odpryski. Wszystko, co stare lub wyglądające na stare znajdziesz we wnętrzach shabby chic. Postarzane stoły, wyciągnięte ze strychów kredensy, blaty potraktowane papierem ściernym. Można taki efekt osiągnąć samodzielnie lub kupić stylizowane przedmioty; jest wiele rękodzielników specjalizujących się w osiąganiu efektu postarzenia.
Kupno i renowacja starego mebla to gwarantowana satysfakcja. Do renowacji i stylizacji stosuje się najczęściej wielowarstwowe malowanie powierzchni mebla i przecieranie tak, aby spod górnej warstwy prześwitywały warstwy głębsze. Nadaje to meblom efektownego starego i sędziwego wieku tak charakterystycznego dla shabby chic.
Zdobienia, dekoracje i dodatki
Jak na wiejskie inspiracje przystało - nie może zabraknąć motywów kwiatowych: róż, słoneczników, lawendy… Będą pasować też zioła, zarówno w formie malowanych zdobień, jak i żywych roślin. Wpasują się tutaj też zdobione, rzeźbione żyrandole i kandelabry, które - wydawać by się mogło - zostały już dawno zapomniane. W mieszkaniu w stylu shabby chic motywy te odnajdziemy wszędzie – sypialnia, kuchnia, salon, w każdym z tych pomieszczeń zobaczymy powracające motywy i poczujemy magię sielankowego wiejskiego klimatu.
Styl shabby chic a ceramika
Kiedy myślimy o sielskim, pastelowym, postarzanym wnętrzu przychodzi nam na myśl kolekcja Stracciatella - biała, nakrapiana, ale ze swoimi charakterystycznymi zaciekami, przebijającymi się ciemnymi kropeczkami, nieregularnymi rantami. Zastawa skomponowana z kolekcji Stracciatella będzie doskonale pasować w takim wnętrzu. Znajdziesz w niej m.in. talerze, misy, filiżanki.
Jeśli zainteresował was styl shabby chic lub macie już tak urządzoną kuchnię, czy całe mieszkanie - zapraszamy do dopasowania zastawy. Sprawdźcie nasz poradniki:
>>> Na co zwrócić uwagę przy wyborze, zastawy do obiadu
Autorka wpisu:
Edyta Kasprowska-Pagacz
Artystka, ceramiczka, twórczyni rękodzieła, projektantka ceramiki.
Wraz z mężem prowadzi Pracownię Ceramiki Artystycznej Gajaarte.