Menu podstawowe
Ceramika artystyczna - czyli jaka? 0
Ceramika artystyczna - czyli jaka?

Ceramika artystyczna to szczególne określenie, dotyczące wyrobów z gliny, porcelany, czy fajansu o szczególnej wadze estetycznej.
Granica między ceramiką artystyczną, a użytkową jest właściwie niemożliwa do wskazania. I to właśnie jest najlepsze! Czy ulubiona filiżanka, z której picie kawy sprawia ci szczególną radość jest naczyniem użytkowym, czy jednak jest w tym jakiś artyzm? Lubimy myśleć, że jest.

Początkowo caramika artystyczna obejmowała wszystkie wytwory ceramiczne. Później termin przesunął się bardziej w stronę ozdób, kafli oraz naczyń, ale nie używanych zgodnie z przeznaczeniem. Zgodnie z definicją ceramika artystyczna to „artystyczne ukształtowane i zdobione wyroby garncarskie, fajansowe, kamionkowe i porcelanowe”. Nie tyle chodzi wiec o użyty surowiec, co o estetyczną wartość dodaną.

Historycznie formowanie ceramiki było niewątpliwie sztuką. Można to bez trudu potwierdzić spoglądając na dawne malunki, czy odwiedzając muzea - pełno znajdziemy naczyń nie spełniających swojej użytkowej roli, a jedynie ozdabiających przestrzeń. Formowane ręcznie, a później na kole, wyroby garncarskie, wazy, figurki, czy ceramika architektoniczna. Zdobieniem ceramiki parali się wybitnie artyści, na przykład Pablo Picasso. Słynne manufaktury tworzyły cenioną ceramikę artystyczną już w XVII-XVIII wieku, później zaczęli być doceniani indywidualni artyści.

Dzisiaj, kiedy ceramika artystyczna przeplata się z użytkową, to element uprzyjemniający codzienność. Ceramiką artystyczną wciąż są porcelanowe ozdoby na komodach czy w domowych witrynach, wyjątkowa zastawa po babci, wyciągana tylko na świąteczne wieczerze, ozdobne figurki przekazywane od pokoleń… Jednocześnie na takie miano coraz częściej zasługują przedmioty współczesne, samodzielnie, starannie wybrane. I to jest podejście, które jest nam najbliższe. Artyzm, piękno i uznanie za dzieło sztuki to dla nas kategorie tak subiektywne, że aż niemożliwe do narzucenia.

Lubimy myślec o swoich naczyniach w kategorii ceramiki artystycznej. Wkładamy w nią całe nasze cerce, ręcznie lepimy, ozdabiamy, dopracowujemy i z drżeniem serca czekamy na efekty każdego kolejnego wypału. Wyjątkowe, ręcznie zdobione naczynia wznoszą posiłek na wyższy poziom, pozwalają jeszcze bardziej docenić każdy łyk ulubionej herbaty, sprawiają, że każdy napój to wyjątkowa celebracja. I to dla nas jest sztuka!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl