
Ceramika polska. Historia ceramiki. Ceramika polska współcześnie
Ceramika polska ma długą historię i niezmiernie nam miło, że jesteśmy jej częścią. Ceramika to nasza pasja. I miłość. Początkowe hobby jest dziś zawodem. To co kochamy robimy na co dzień. I dzielimy się tym z Wami.
Dlatego tak cieszą nas Wasze zdjęcia z naszymi filiżankami do kawy i herbaty oraz opinie, którymi się z nami dzielicie. Gorąco Was do tego zachęcamy.
No, ale miało być o ceramice. Trochę o ceramice ogólnie i kilka zdań więcej o ceramice polskiej.
Początki ceramiki
Historia samej ceramiki zaczyna się w odległych czasach epoki paleolitu. Wikipedia podaje, że najstarsze wyroby datuje się na kilkanaście tysięcy lat p.n.e. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ceramika). Nazwa pochodzi od greckiego słowa keramos - czyli ziemia, glina.
I tak jak rzemieślnicy i garncarze tysiące lat temu, tak i dzisiaj my z tej gliny lepimy i wypalamy naczynia. W starożytności nie były to może ceramiczne filiżanki do kawy i herbaty, które tak kochamy w naszej Pracowni GajaArte. Nie znano jeszcze kawy ani herbaty. Powstawały wtedy głównie naczynia do przetrzymywania i przenoszenia różnego rodzaju materiałów.
Kilka tysięcy lat p.n.e. znane było już koło garncarskie (w Polsce pojawiło się kilkaset lat p.n.e.) ułatwiające wytwarzanie ceramicznych i glinianych wyrobów i stosowane niezmiennie do dziś.
Początki ceramiki to oczywiście jej użytkowy charakter. Bardzo szybko jednak połączyła się ona z twórczością artystyczną. Na ceramicznych naczyniach - wazach, paterach czy amforach zaczęły pojawiać się zdobienia, wzory, rysunki. Wszyscy pamiętamy ze szkolnych lekcji o starożytności obrazy sztuki starożytnej Grecji utrwalone na ceramice.
Ten artystyczny charakter i wolność tworzenia, którą odnajdujemy w ceramice cenimy sobie najbardziej. Dzięki temu każde z naszych dzieł - filiżanek, mis czy talerzy jest niepowtarzalne.
Krótka historia ceramiki polskiej
Ceramika polska - początki
Ceramika polska na szerszą skalę, jeśli tak można powiedzieć - historycznie sięga XIV wieku, kiedy to odkryto pierwsze w Polsce duże pokłady gliny ceramicznej. Stało się to w okolicy Bolesławca, co miało ogromny wpływ na rozwój miasta. Dziś prawie każdy zna wyroby ceramiki bolesławieckiej, które możemy spotkać w wielu krajach na całym świecie.
Około 200 lat później powstała pierwsza garncarnia, chociaż „garncarnia” nie oddaje wystarczająco kunsztu pierwszych rzemieślników. Po opanowaniu obróbki ceramiki do perfekcji, tworzyli nie tylko naczynia, ale też zabawki, termofory, czy… nocniki!
Pierwsze wyroby pokrywane były brązowym szkliwem. Pierwsze próby zdobień wykonywane były poprzez ręcznie wykonywanie nacięcia, następnie pojawiły się stemple wielorazowego użytku wykonywanie z… ziemniaka. Przez kolejne dziesięciolecia doskonalono technikę wykonywania i metody zdobień na ceramice. Trwa to do dziś - wiele pracowni szuka autorskich rozwiązań i pomysłów na niepowtarzalne i oryginalne ceramiczne wyroby.
Fabryki i manufaktury - ceramika, fajans, porcelana
Zdjęcie pochodzi od - Porcelana Krzysztof Sp. z o.o.
Od XVIII wieku powstawać zaczęły pierwsze duże fabryki i manufaktury produkujące ceramikę i porcelanę jak np. Fabryka Fajansu w Korcu na Wołyniu, która została utworzona przy wsparciu Józefa Klemensa Czartoryskiego w 1784 roku.
Współcześnie działa w Polsce kilka znanych dużych fabryk produkujących ceramikę i porcelanę. Do największych i najbardziej znanych należą:
- - Fabryka porcelany Ćmielów (jako ciekawostkę można podać, że fabryka ta jest jedyną w Europie, która wytwarza wyroby z różowej porcelany. Odkrywcą procedury jej wytwarzania był jeden z przedwojennych współwłaścicieli fabryki Bronisław Kryński)
- - Fabryka porcelany Chodzież (dziś połączona z Ćmielowem)
- - Zakłady porcelany Lubiana (należąca razem z Ćmielowem i Chodzieżą do grupy Wistil)
- - Ceramika z Bolesławca
- - Fabryka Kristoff czy też Krzysztof z Wałbrzycha (powstała w 1831 roku)
- - Ceramika Tułowice
- - Porcelana Bogucice
- - Fabryka Karolina
Wszystkie one poza podstawowymi kolekcjami posiadają w swojej ofercie wiele ciekawych designerskich wzorów opracowanych przez znanych artystów ceramików i projektantów.
Ceramika polska współcześnie
Dziś polska ceramika to oprócz wymienionych fabryk i manufaktur - dziesiątki a raczej setki małych pracowni z ceramiką. Takich jak nasza - Pracownia GajaArte. Wiele z tych małych artystycznych pracowni ceramicznych spotykamy na targach i jarmarkach - w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie. Widzimy, że także u nich fascynacja ceramiką zamienia się w pracę a pracownia staje się drugim domem. Łączy nas pasja do tego co robimy.
Dla nas polska ceramika to jest coś pomiędzy. Wspaniała tradycja, lata rzemieślnictwa, a z drugiej strony wytwarzane przez lokalnych artystów i pasjonatów wyrafinowane naczynia, prezenty dla bliskich i naczynia na specjalne okazje. Pośrodku - my i cieszące oko i duszę przedmioty codziennego użytku.
Czerpiemy z polskich korzeni i tradycji, łącząc to z różnorodnymi inspiracjami i własnym doświadczeniem. Najwięcej pomysłów bierzemy z otaczającej nas przyrody. Jesteśmy też otwarci na Wasze uwagi i sugestie. Często pytacie nas o różne wzory, opowiadacie o Waszych ulubionych kolorach - cieszy nas to ogromnie i ten aspekt naszej pracy cenimy sobie bardzo. Możliwość kontaktu z naszymi klientami i rozmowy o ceramice. Jeśli spotkacie nas na targach i jarmarkach zapraszamy do rozmowy :)
Nasze naczynia wytwarzamy ręcznie, bez użycia odlewów, każdy przedmiot nosi ślady naszych rąk. Ozdabiamy również ręcznie, ręcznie malujemy. Dlatego kupując nawet kilka naczyń z jednej kolekcji - każde z nich będzie różnić się od następnego. Dzięki temu wierzymy, że każdy nasz produkt ma duszę, że oddajemy wam kawałek nie tylko gliny, ale też siebie. To jest dla nas największa wartość polskiej ceramiki - jej wyjątkowość i niepowtarzalność.
Zapraszamy do tego magicznego, artystycznego świata. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy Oferta ceramiki artystycznej
Autorka wpisu:
Edyta Kasprowska-Pagacz
Artystka, ceramiczka, twórczyni rękodzieła, projektantka ceramiki.
Wraz z mężem prowadzi Pracownię Ceramiki Artystycznej Gajaarte.