Jadalnia w ogrodzie – jak ją przygotować w 5 prostych krokach. Pomysły na aranżacje od Gajaarte
Jak urządzić jadalnię w ogrodzie?
Jadalnia w ogrodzie to zawsze dobry pomysł! Jak tylko robi się znośnie ciepło zaczynamy wychodzić do ogrodu do poranną kawę – świeża kawa i świeże powietrze to dodatkowa porcja orzeźwienia. Kilka godzin później staramy się jeść weekendowe obiady na powietrzu. Tam wszystko smakuje lepiej, pięknie się prezentuje i daje ogrom radości. Mamy wrażenie, że rozkwitamy razem z otaczającą nas przyrodą. Was również serdecznie do tego zachęcamy! Zastanawiacie się jak urządzić własną jadalnię w ogrodzie, nie mając drogiego zestawu mebli ogrodowych? Nic prostszego!
Aranżacja jadalni w ogrodzie to czysta przyjemność i tak właściwie wystarczy do tego stół i kilka krzeseł. A tak naprawdę i bez tego możemy sobie poradzić.
Piknik w ogrodzie – śniadanie na trawie
Zaczniemy może od wersji najprostszej. Tu ani stół, ani krzesła nie będą nam potrzebne. Piknik w przydomowym ogrodzie to świetny pomysł. Bierzemy koc, serwetki, kilka poduszek dla wygody. I tyle. W takiej piknikowo-ogrodowej jadalni najlepiej smakują sałatki, świeże warzywa i owoce. Do tego jeszcze ciepłe bułki lub gorąca bagietka z czosnkowym masłem. Mniam...
Meble do ogrodowej jadalni
Jak wspomnieliśmy wcześniej stół i krzesła to jednak podstawa. I wygoda. Jeśli masz stół ogrodowy albo piknikowy - użyj go. Jeśli masz zalegający na strychu stary, nieużywany stół - bierz, będzie idealny. Jeśli nie, to wynieś meble, które… masz najbliżej! Przeniesienie stołu i kilku krzeseł na zewnątrz zajmie tylko chwilę, a naprawdę warto. Wystarczy teraz znaleźć odpowiednie miejsce. Najlepiej w miarę płaskie, w razie potrzeby zawsze możesz podeprzeć jedną nogę, żeby całość stała stabilnie :).
Jeśli to możliwe, na swoją jadalnię w ogrodzie wybierz miejsce częściowo zacienione. Przygrzewające coraz mocniej słońce jest przyjemne - część osób woli jednak jadać w cieniu.
Do krzeseł i stołu może dołączyć leżak. Po śniadaniu, szczególnie w weekendy, kiedy mamy więcej czasu dla siebie, pół godziny z ulubioną kawą w promieniach słońca naładuje nasze baterie nie tylko na cały dzień ale i przyszły tydzień.
Nakrycie stołu do ogrodu
Oczywiście, że nie trzeba w ogrodzie używać lnianych obrusów i srebrnych sztućców. Ale można! Piękne nakrycie zewnętrznego stołu dodaje poczucia uroczystości i pozwala jeszcze bardziej nacieszyć się chwilą. Jeśli się obawiasz, wyjmij starszy obrus, ale pamiętaj - nie zabierasz go na tydzień do lasu tylko na dwie godziny do własnego ogródka - nic strasznego mu się nie stanie. Połóż też serwetki i podkładki - najlepiej te wielorazowego użytku. Pamiętaj, że na ogrodzie czasem wieje. Postaraj się aby serwetki i podkładki były odpowiednio zabezpieczone przed wiatrem. Bieganie po ogrodzie za latającymi serwetkami bywa zabawne, ale i irytujące a my chcemy się przecież zrelaksować i odprężyć.
Naczynia i zastawa na stół w ogrodzie
Do aranżacji stołu w ogrodzie użyj normalnej zastawy. Jedzenie z papierowych talerzyków nie jest ani przyjemne, ani ekologiczne, dawno wyrośliśmy ze studenckich grilli, a w środku i tak ubrudzili byście tyle samo naczyń. My urządzając tymczasową jadalnię w ogrodzie zazwyczaj używamy talerzy obiadowych i mis z kolekcji Boho. Błyszczące elementy pięknie lśnią w słońcu, a nieregularne brązowe ranty wpasowują się w otaczającą nas ziemię.
Polecamy też kolekcję Summer i kolekcję ceramiki Rainbow a w niej kolorowe ceramiczne misy, kolorowe filiżanki i talerzyki idealnie komponujące się z zielonymi sałatkami, pomidorami i owocami.
Na deser w ogrodzie - do kawy, herbaty i pysznego ciasta – polecamy Zestaw do kawy i herbaty Stracciatella. Możesz też skomponować swój własny zestaw z naszej oferty naczyń i filiżanek ceramicznych. Przeglądaj naszą ofertę, szukaj inspiracji i wybierz co Ci się podoba.
Dodatki do ogrodowej jadalni
Mamy już stół, przygotowane naczynia i z pewnością robicie się już z głodni. Szczególnie, że zapach bułek w piekarniku dobiega z otwartych drzwi do ogrodu. Zostały nam jeszcze dodatki i dekoracje, które dopełnią wyjątkowego charakteru całości. Nie trzeba wiele, aby stół w ogrodowej jadalni wyglądał elegancko. Wazon ze świeżymi kwiatami na środku stołu, ładny liść lub kwiatek przy każdym talerzu, a na pobliskim drzewie świetlna girlanda - i klimat jak z bajki gwarantowany!
Menu na ogrodowe śniadanie
Teraz w końcu najważniejsze - jedzenie! Niech to będzie prawdziwa uczta świeżości. Jadalnia w ogrodzie powinna obfitować w sałatki, kolorowe warzywa, zdrowe, sezonowe dodatki… I oczywiście deser z owocami.
Jeśli mówimy o śniadaniu - my uwielbiamy do tego ciepłe, pachnące bułki i bagietki prosto z piekarnika lub gofry. Na słodko lub wytrawne gofry z rukolą, mozzarellą, koktajlowymi pomidorami – pyszności.
Jeśli nie jesteś jednak fanką sałatek - w co nie chce nam się wierzyć ;) polecamy gorące pieczywo lub naleśniki z dżemami owocowymi. Na świeżym powietrzu smakują cudownie.
Do picia świeże soki owocowe, woda i orzeźwiająca owocowa lemoniada. W lecie obowiązkowo z kilkoma kostkami lodu.
Po śniadaniu czy obiedzie zapraszamy oczywiście na ulubioną herbatę lub pyszną kawę. Mamy nadzieję, że wybraliście już swoją ulubioną filiżankę do kawy i herbaty.
Jak widzicie, urządzenie jadalni w ogrodzie i prywatnej uczty plenerowej nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Robimy to regularnie i na 2 osoby zajmuje to tylko chwilę, przed większym przyjęciem to tylko trochę więcej przygotowań, niż w domu, ale jaki efekt!
Autorka wpisu:
Edyta Kasprowska-Pagacz
Artystka, ceramiczka, twórczyni rękodzieła, projektantka ceramiki.
Wraz z mężem prowadzi Pracownię Ceramiki Artystycznej Gajaarte.